מי אמר שסכסוכים מסתיימים?

במשך עשרות שנים שלט בדרום אפריקה משטר האפרטהייד. פחד, שנאה ואלימות היו מנת חלקם של אזרחי המדינה בכל אותה תקופה. לבסוף, לאחר ששולם מחיר חברתי, כלכלי ומדיני כבד מנשוא –  החל משא ומתן שהוביל לבחירות הרב-גזעיות הראשונות במדינה והסכסוך בא לסיומו.

מלחמת האזרחים באל סלבדור הייתה מן האכזריות שידע העולם. בחסות הסכסוך האלים בין הכוחות המרקסיסטיים, הצבא הלאומי ו-'חוליות המוות' הקיצוניות בוצעו פשעי מלחמה זוועתיים שגררו מחיר דמים כבד. לבסוף, לאחר שעשרות אלפי בני אדם נהרגו, הוחלט על תהליך פיוס לאומי וגם סכסוך זה הגיע לקיצו.

צרפת כבשה את אלג'יריה ב-1830 ולאורך תקופה ארוכה יישבה בה מאות אלפי צרפתים שראו בה את מולדתם. במהלך המאה העשרים מרדו האלג'יראים בשלטון הצרפתי, ופתחו בסכסוך אלים וברוטאלי. כעבור מאות אלפי הרוגים והרס מוחלט של תשתיות המדינה, החליטה צרפת להעניק עצמאות מוחלטת לעם האלג'יראי, והסכסוך הגיע לסיומו.

שלושה עשורים של איבה, אלימות וטרור היו חומר הבערה של הסכסוך האתנו-דתי בצפון אירלנד. קתולים ופרוטסטנטים, אירים ובריטים, נאבקו עד כלות על חבל הארץ העקוב מדם. בסופו של דבר, 'Bloody Sunday'  הפך ל-'Good Friday', וגם הסכסוך הזה עבר מהעולם.

גם הסכסוך הישראלי-פלסטיני יסתיים. כי סכסוכים מסתיימים, ו-50 שנה אחרי מלחמת ששת הימים – אפשר לראות את הסוף. אולי קשה לנו לראות איך זה קורה, אולי נדמה לנו שזה סכסוך ייחודי שאין כמוהו בעולם והוא בלתי-פתיר, אבל גם בסכסוכים אחרים חשבו בהתחלה שאין פרטנר, שהמצב בלתי-פתיר ושלעולם יחיו על חרב. עד שהסכסוך הסתיים. מתי זה יקרה אצלנו, האם בשנת ה-50 או בשנת ה-100? זה כבר בידיים שלנו.